Petr Sís podepsal Zdeňku Thomovi plátno z klubu Olympik

v sekci Novinky

Zdeněk Thoma, Petr Sís a historické plátno z OlympikuPetr Sís, úspěšný filmař, ilustrátor a autor řady dětských knih žijící v New Yorku, 10. prosince v kavárně Černá Labuť podepsal Zdeňku Thomovi své dnes už historické plátno.

Pamětníci bigbeatové éry ze šedesátých let znají Petra Síse jako diskžokeje z Divadelního klubu Olympik a Divadla Sluníčko, kdy z ciziny propašovanými elpíčky beatové a rockové hudby (pouštěnými tenkrát ze dvou obyčejných gramofonů a na koleně smontovaného mixážního pultu) uchvacoval pražské „máničky“, (tedy státem zatracované vlasáče), a stejně tak dívenky v proklatě krátkých minisukních. V klubu Olympik tehdy působil – také v jiné roli – Zdeněk Thoma, nikoliv jako fotograf, ale jako organizační vedoucí s desítkami funkcí: od zajištění povolení k produkcím, výplat honorářů, tisk plakátů až k trhání vstupenek u vchodu a vyhazování ožralců...

Petrův diskžokejský stolek tenkrát krylo prostěradlo připevňované při každé produkci připínáčky, na něž si Petr namaloval jeden ze svých prvních obrázů. Prostěradlo se po ukončení činnosti klubu v roce 1972 zachovalo (sice mírně zplesnivělo v jednom ze Zdeňkových sklepních ateliérů) a při setkání v kavárně Černá labuť je Petr Sís podepsal. Proslavený obraz, na který si snad pamatují tisíce bigbíťáků ze svého mládí – klub vždy praskal ve švech – spatřil po 40 letech opět světlo světa. Petr se podivil, jakým stylem tenkrát maloval a komentoval to slovy: „To snad byl jiný člověk“.