Výstava Chuť čaje = chuť zenu v Třeboni

v sekci Pozvání
Stezka

Čtvrtek 1. 8. 2013 - Neděle 1. 9. 2013
Foyer divadla J. K. Tyla
Masarykovo náměstí, Třeboň

Vernisáž se odehraje v pátek 2. srpna od 17.00

Výstavu zahájí RNDr. Jan Květ (Hony) a následovat bude autorem komentovaná prohlídka výstavního souboru

Doprovodný program: 10. srpna od 11.00 a od 14.00: japonský čajový obřad předvedený mistry školy Urasenke

Název výstavního souboru "Chuť čaje=chuť zenu" už leccos napovídá o tématu, jímž se Zdeněk Thoma tentokrát zabývá. Natrpklý, tělo i mysl povzbuzující nápoj odedávna pomáhal čínským i japonským zenovým mnichům, aby zůstali svěží při nekonečných meditacích. Postupem času se čaj stal kultovním nápojem umělců a literátů. V Japonsku se kolem něho vytvořila svébytná kultura, jež vyústila v originální čajový obřad, v němž každý detail, každý sebemenší pohyb má svůj přesně určený řád a smysl. Tento obřad se většinou odehrával v prosté chýši, před kterou se v 16. a 17. století začaly vytvářet zvláštní zahradní prostory, jejichž účelem je navodit dojem, že host se odebírá do hor, daleko od ruchu města a běžných starostí, do míst, kde se mu při setkání s přáteli dostane výjimečného zážitku, jenž potěší a očistí jeho mysl.

Návštěvník prochází prostou zastřešenou brankou a ocitne se v miniaturním světě inspirovaném strohou zenovou filozofií. Pozvolna kráčí po stezce sestavené z létajících kamenů tobiiši, kolem malebných očistných nádržek cukubai, překračuje proudící potok, míjí kamenné lampy tóró – symbolizující mantru nechť světlo poznání rozhání mračna nevědomosti. Na závěr pak úzkým, nízkým otvorem téměř v kleče vstupuje do čajového domku, čímž je dáno najevo, že i císař se musí před samotným obřadem hluboko poklonit a vysoce postavený samuraj se musí zbavit svých mečů, takže uvnitř chýše jsou si všichni účastníci rovni.

Fotografie jsou součástí rozsáhlého výstavního souboru, kterým znalec a milovník Orientu, Zdeněk Thoma, spolu s dalšími autory obsáhlé publikace "Příběh čaje" (vydalo nakladatelství Argo v roce 2002), Soňou a Michalem Thomovými, představuje kulturu a historii čaje v celé její šíři.

Plakát