Zdeněk Thoma obdržel japonský Řád Vycházejícího slunce se zlatými a stříbrnými paprsky

v sekci Novinky

Velvyslancec pan Kaoru Shimazaki se Zdeňkem Thomou s císařským osvědčenímDne 29. dubna oznámila japonská vláda, že uděluje fotografovi Zdeňku Thomovi Řád Vycházejícího slunce se zlatými a stříbrnými paprsky za propagaci japonské kultury v České republice a za významný přínos k rozvoji přátelských vztahů mezi Japonskem a Českou republikou. Toto vysoké císařské vyznamenání získalo v posledním století pouze 12 Čechů.Fotograf a publicista Zdeněk Thoma (1938) přijel do Japonska poprvé v roce 1970 poněkud netradičním způsobem: po půlročním dobrodružném putování autostopem napříč Asií. Domů se vrátil okouzlený Orientem. V následujících letech se do Japonska (a také do zemí kolem Himálaje) vracel a svými reportážemi plnil stránky československých společenských a geografických časopisů. Často o Japonsku přednášel a vystavoval v muzeích a galeriích své soubory fotografií.

Po dalších třech návštěvách Japonska došlo v jeho práci k určitému mezníku: v roce 1980 mu vyšel cestopis Toulky po Japonsku (ve třech vydáních v celkovém nákladu 85 000 výtisků), a ve stejné době i úspěšná obrazová publikace Umění japonských zahrad, kterou nakladatelství Artia vydalo na export hned ve třech jazykových mutacích.

V následujících pětatřiceti letech pak intenzivně cestoval a vydal celou řadu cestopisů a obrazových publikací z Asie, (ale i z Česka), často ve spolupráci s manželkou Soňou, synem Michalem a dcerou Kamilou. Jen knih zabývajících se o Japonskem je šest, například Příběh čaje, Japonská mozaika, Podivuhodný svět bonsají, Cesty tažných mraků, Tam, kde kameny mají duši.

Jeho velkým fotografickým tématem v Japonsku se staly především klasické zahrady, zvláště meditační u zenbuddhistických klášterů, a dále čajová kultura v celé šíři od pěstování čaje až po čajové obřady.  A také hory a pobřežní scenérie inspirované poezií haiku.

V posledních 47 letech vystavoval své fotografické soubory na 160 místech v galeriích a muzeích České republiky, Slovenska, Polska, Rakouska a Japonska. Z nich se kolem 110 týkalo japonské kultury – například Tvář Japonska, Kouzlo japonských zahrad, Chuť čaje=chuť zenu, a poslední v roce 2016 Kouzelné Kjóto na Staroměstské radnici v Praze.

Z předávání ceny

Zdeněk Thoma s rodinou

Cisařské osvědčení

Více foto viz Facebook.